W ostatnim czasie nasze władze zrobiły jak zapowiadały-ograniczono ze względów oszczędnościowych oświetlenie ulic do godziny 23.00. Czy uważasz, że to jest dobra forma oszczędności?

tak
25% (14 głosów)
nie
72% (41 głosów)
nie mam zdania
4% (2 głosy)
Razem głosów: 57

Komentarze

ja popieram

Wydaję mi się, że to nienajgorsze rozwiązanie. Ruch po godzinie 23 jest w naszych wsiach na prawdę niewielki, przestępczość też raczej niska... Pewnie jakimś rozwiązaniem byłyby lampy z czujnikiem ruchu, które włączałyby się wtedy, kiedy są potrzebne - tzn. kiedy ktoś idzie. Wtedy byłby i wilk syty i owca cała.

Powrót Korei Północnej,dodaj

Powrót Korei Północnej,dodaj że np.woda,po co ona komu w nocy,włączyć rano na godzinę,niech nałapią na cały dzień.Czujniki ruchu? a może po prostu normalnie żeby było.

Jestem za, a nawet przeciw

Oświetlenie drogowe! Wydawałoby się, że to prosta sprawa. Ale u nas potrzebny był "nacisk" i osobiste zaangażowanie Wójta. Wyłączniki czasowe działają! Można - można. Na razie nie wiem do czego miała służyć inwentaryzacja oświetlenia drogowego. Czekam na odpowiedź. Ograniczenie oświetlenia w godzinach nocnych, moim zdaniem, powinno być w jakiejś formie zachowane. Czy powinno się wygaszać wszystkie latarnie? Może tylko co drugą ? Dlaczego brak oświetlenia w godzinach porannych? A może wystarczyłoby spytać samych mieszkańców, a nie samemu decydować o tym co jest dla nich dobre? Smutne jest to, że mamy odpowiedzialnych za ten stan rzeczy urzędników, a pomimo tego takie banalnie proste sprawy są wałkowane przez lata. RG

czy na pewno jasno = dobrze?

Mój komentarz pewnie wiele osób potraktuje lekceważąco - ale sprawa zasługuje na zastanowienie się. Brak ciemnych (czarnych) nocy powoduje, że mózg w czasie snu gorzej regeneruje się. Dlatego w miastach coraz większy jest odsetek ludzi, którzy są pod wpływem permanentnego stresu. Oczywiście powodów do stresu jest dużo - ale brak ciemności w nocy jest jednym z nich. W mieście blask świateł z ulicy jest tak duży, że nocą można chodzić po domu bez włączania żadnego światła, bo wszystko widać!
Lubimy oświetlać nasze domy, bo to pięknie wygląda. Coraz więcej ludzi także na wsiach, także w naszych okolicach, oświetla nocą domy - podświetla elewacje, oświetla ścieżki itp. Wygląda to naprawdę elegancko. Ale powoli przeganiamy ciemność. I tym samym powoli, krok za krokiem ściągamy na siebie kolejne choroby cywilizacyjne...
Oczywiście bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową - i oświetlenie ulic jest konieczne. Ale trzeba je stosować w taki sposób, żeby było efektywne. Chociaż większość osób prędzej zrozumie argument oszczędzania energii niż oszczędzania nocy;-) Ktoś wcześniej wspomniał o lampach z czujnikami ruchu - myślę, że w miejscach małouczęszczanych są dobrym rozwiązaniem. Szanujmy i energię i nasze zdrowie:-)

Ludzkość zaradzila na ten

Ludzkość zaradzila na ten problem wynajdując rolety,a nie wyłączając oświetlenie.

Według mnie wystarczy aby

Według mnie wystarczy aby było normalnie czyli jak jest ciemno to się oświeca i nie ma co kombinować. Żadne kombinacje tu nie pomogą - są przepisy, które to regulują i nie ma tam wyjątków na czujniki czy ograniczenia czasowe. Przepisy o oświetleniu często nawiązują do bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników dróg,  dawno już zdemolowano szkołę, zniszczono samochody,  dalej niepotrzebne jest oświetlenie, monitoring szkoły czy ulic. Pierwsze oświetlenie ulic sięga 15 wieku a powszechne stało się w połowie 19 wieku,  teraz  mamy 21 wiek i o czym tu mówić? AP

http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/oswietlenie/22-wymagania-i-zal...

Niesforny chochlik

W pełni się zgadzam z Pana poglądami. Mam tylko jedną maleńką uwagę. Rozumiem, że to chochlik spowodował. Otóż, jeśli jest ciemno to się raczej oświetla. Oświecić można kogoś, kto jest np "ciemny" w jakiejś dziedzinie.
Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
3 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.