XXX Zwyczajna Sesja Rady Gminy Dubeninki

Wczoraj tj. 14.05.2018 r miało miejsce w/w posiedzenie.  We wnioskach i interpelacjach padły propozycje- utwardzenie ulicy Krótkiej w Dubeninkach ( wniosek z zebrania wiejskiego), odpowiedź była taka, iż  należy przypominać się i myśleć o tym wniosku przy pracach o budżecie na  2019 r.; -  co można zrobić aby zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych na naszych drogach, szczególnie puszczy - prawdopodobnie zostaną zaproszone osoby z LP i przedstawiciel zarządzającego drogą 651; - ściągalność zadłużeń i co można zrobić aby działać skutecznie - wyjaśniono, że robi się to co można i więcej się nie da; - wniosek o naprawę istniejącego stanu w m. Degucie na przystanku tj. podobno przystanek ten, wiata stoi na studzience szambowej i jak jest ciepło to po prostu śmierdzi, do tego dochodzi blisko stojący kurnik ze swoimi zapachami - będzie  to sprawdzone; - dużo było podanych wniosków o naprawę ubytków na drogach zarówno powiatu jak i gminnych, taki też wniosek zgłosił sołtys Bordzio a dotyczył naprawy drogi gminnej z Przerośli Gołdapskiej w kierunku j. Bocznego. W tym miejscu wójt stwierdził, iż był wczoraj na tej drodze i nie widział tam żadnych dziur a jak gdzieś są to z kolei dopytywał co ma z nimi zrobić. Z boku wyglądało to nie najlepiej ponieważ ewidentnie sołtys był zlekceważony. Wniosek jest wnioskiem  i nie można, nie powinno się robić z kogoś.. zwłaszcza na sesji. Z kolei sołtys w emocjonalny sposób poruszył też sprawę faworyzowania jednych sołectw i pomijania drugich. -  następnie była nam przekazana informacja o stanie bezrobocia w naszym powiecie i naszej gminie. Bezrobocie spada, jest problem z  osobami  bezrobotnymi z powodu dojazdów do miejsca pracy, kwalifikacji oraz w ogóle chęci do pracy; - rozkręca się program Polska - Rosja i zaczyna on  nabierać  realnych kształtów. Z tego programu mają być sfinansowane oczyszczalnie  ścieków;  -  przez następne 3 lata cena wody nie zmieni się. W tej chwili  kalkulacje ceny wody  zatwierdzane są  przez  ,,Wody Polskie",  taki wniosek ,,Optimy" został przyjęty;  - jak dobrze pójdzie ( tak się pochwalił wójt), w tym roku gmina może wydać na inwestycje 1,8 mln zł. ; - droga w m. Łoje do m. in. jest na ukończeniu; - jako samorząd na sesji przymierzaliśmy się do wyasfaltowania kolejnych dróg (szok). Pojawiają się nowe programy i nowe, w związku z tym możliwości. Wstępnie wytypowano drogi - w Białych Jeziorkach w kierunku gm. Filipów ( kierunek m. Czarne), droga Rogajny - Budwiecie, w  Pluszkiejmach, droga Degucie -Kiekskiejmy; - odbyła się dyskusja na temat regulacji, podwyżki diet, uposażenia sołtysów. Było trochę gorąco ale jakoś poszło. Generalnie i wśród sołtysów i radnych dość równo opowiadano się za pozostawieniem bez zmian tego ,,uposażenia" i   dyskusji w kierunku podwyższenia. Ostatecznie  rada ma się zająć tym tematem na  komisjach i dalej ..,. zobaczymy. AP

 

Komentarze

Wcześniej przed sesją miały

Wcześniej przed sesją miały posiedzenia; - komisji rewizyjnej, która m.in. zajęła się wnioskiem w sprawie  udzielenia lub nie udzielenia absolutorium  wójtowi za  rok 2017. Oczywiście czekamy z niecierpliwością i niepewnością jaka będzie opinia tejże komisji.  W końcu wiele czynności kontrolnych  komisji wykonanych wcześniej da nam rzetelny i realny obraz wykonanego budżetu a sam wniosek z całą pewnością nie będzie miał  cech ,,kopiuj -wklej.

Odbyło się także posiedzenie  komisji  Rozwoju, Budżetu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Niestety pomyliłem godziny posiedzenia i przybyłem  na sam jej koniec ale w  ciekawym momencie, ponieważ kolega RG dopytywał o sytuację w naszych szkołach (Dubeninki). Wójt stwierdził, że sytuacja ta jest bardzo dobra, wszyscy pracują i mają zapewnione godziny na tyle ile można było to zorganizować. Przekazałem, iż docierają sygnały, iż jednak nie jest podobno tak optymistycznie ponieważ atmosfera nie jest najlepsza, obecna dyrekcja  nie jest decyzyjna, ośrodek decyzyjny jest w Galwieciach, są faworyzowane osoby z wiązane z tym ,,ośrodkiem", rodzimi nauczyciele (dubeninscy) tracą godziny pracy. Jest to o tyle niepocieszające, że w szkołach położonych w innych gminach, w trakcie poszukiwania pracy ci nauczyciele słyszą, iż jeżeli będzie takie zapotrzebowanie to mogą oni znaleźć pracę ale w pierwszej kolejności  będą zatrudniani nauczyciele z rodzimej gminy. 

PS . Powyższa zasada może nieformalna ale jakże słuszna, tylko dlaczego nie u nas? AP

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
8 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.