Żubry już na wolności.

W zeszłym miesiącu, stado liczące osiem sztuk żubrów opuściło zagrodę aklimatyzacyjną i znajduje się na wolności. Jeden z nich, byk, był kilka dni temu widziany w okolicach Stankun (na północny zachód od Wiżajn). Wygląda na to, że do takiego widoku i spotkań będzie dochodziło częściej i, że należy się do tego przyzwyczaić. RG
Zdjęcie: pixabay.com

Komentarze

Według nieoficjalnych

Według nieoficjalnych informacji żubry zostały wypuszczone na wolność około 2 tygodni wcześniej. Czekamy na oficjalną odpowiedź z Nadleśnictwa Gołdap.

W związku z tym, iż około 2

W związku z tym, iż około 2 tygodnie wcześniej pojawiły się nieoficjalne i różne wiadomości o tym, że rominckie żubry uciekły z zagrody, że zostały wypuszczone na wolność, że uciekły i część złapano, postanowiłem uciąć spekulacje i zapytać u źródeł czyli w Nadleśnictwie Gołdap jak rzeczywiście z nimi jest. Poniżej odpowiedź za którą dziękuję.

Szanowna Redakcjo „Nasze Dubeninki”

Stado liczące 8 sztuk żubrów opuściło zagrodę adaptacyjną i zamieszkało w Puszczy Rominckiej jako stado wolnościowe. Nadleśnictwo Gołdap nie przewiduje aby miały opuszczać tereny leśne, chociaż nie można tego wykluczyć gdyż są to dzikie zwierzęta. Dlatego kierując się doświadczeniem naszych kolegów z Puszczy Boreckiej dołożymy wszelkich starań aby zwierzęta te nie opuściły puszczy. Gdyby jednak zdarzyło się, że żubry wyrządzą szkodę w uprawach rolnych to rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8.2.2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz.U. z 2018 r. pod poz. 645) określa:

tryb postępowania przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry;
sposób wypłaty odszkodowań za szkody;
wzory dokumentów dotyczących szacowania szkód i wyliczania odszkodowań za szkody;
terminy zgłoszenia i szacowania szkody.
W takich przypadkach przewiduje się rekompensatę strat wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną co należy zgłaszać do nadleśnictwa.

Z poważaniem

Daniel Chochulski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołdap

e-mail: daniel.chochulski@bialystok.lasy.gov.pl

Logo Nadleśnictwa

19-500 Gołdap, ul. 1 Maja 33

tel.: +48 87 615 00 48

www.goldap.bialystok.lasy.gov.pl

Fejk

Panie Ryszardzie z tym żubrem w okolicach Stankun to mega płota. Uważam że informator to mało wiarygodne żródlo (płoty) lub pomylił z krową przez zakurzoną szybę swojej ciężarówki. Wszystkie dane wskazują że wszystkie osobniki znajdują się w okolicach zagrody adaptacyjnej.

Do Olo

Widziałem zdjęcia. Postaram się je ściągnąć i zamieścić na stronie. Pozdr. RG