Stopień alarmowy BRAVO-CRP na terenie całego kraju. Od kiedy obowiązuje?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, na mocy którego na kilka dni w całym kraju wprowadzony zostaniu drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Celem jest przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanym z organizacją drugiej tury wyborów prezydenckich.
Stopień alarmowy BRAVO-CPR był wprowadzany już wcześniej, m.in. podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, a ostatnio podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich. Tym razem ostrzeżęnie będzie obowiązywało od 10 lipca br. od godz. 00:01, do 13 lipca br. do godz. 23:59.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
„Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – podkreśla MSWiA.

Druga tura wyborów prezydenckich
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze będę otwarte w godzinach 7-21. Osoby, które wcześniej zgłosiły taki zamiar, mogą oddać głos korespondencyjnie.

Komentarze

W Gołdapi oferowano zniżkę w

W Gołdapi oferowano zniżkę w zakładzie fryzjerskim w zamian za głosowanie na określonego kandydata, a w Działdowie za to samo oferowano pieniądze
Onet.