Gmina Dubeninki ma zastępcę wójta

Szczegóły informacji

Zarządzenie 114/2020

Rodzaj: Zarządzenie

Status: Obowiązujący

Sesja: Nie dotyczy

Kadencja: 2018 - 2023

Data wejścia w życie: 2020-01-31

Data podjęcia/podpisania: 2020-01-31

 

Tytuł aktu:

w sprawie powołania Zastępcy Wójta Gminy Dubeninki.

Na podstawie:

art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 506, poz. 1309, poz. 1571, poz. 1696, poz. 1815) oraz art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U z 2019 r. poz. 1282) i art. 68 i 682 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U z 2019 r. poz. 1040, poz. 1043, poz. 1495)

Treść:

zarządzam, co następuje: § 1.Z dniem 01 luty 2020 r. powołuję Pana Stanisława Kosińskiego na stanowisko Zastępcy Wójta Gminy Dubeninki, w pełnym wymiarze czasu pracy. § 2.Wysokość wynagrodzenia oraz pozostałe warunki pracy zostaną określone odrębnie. § 3.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załączniki

Komentarze

prośba o komentarz

A co to oznacza? Nie orientuję się w szczegółach funkcjonowania urzędów i proszę o jakiś komentarz. Czy wójtowie zazwyczaj mają zastępców czy nie? Czy nasz przestał sobie samodzielnie radzić, ma jakieś problemy zdrowotne itp?
A może to zwykłe urzędnicze stanowisko i po prostu ciekawostka personalna z naszego podwórka?

Samo w sobie niby nic. Ale

Samo w sobie niby nic. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. W gminach o liczebności do 20 tyś. można powołać  1 zastępcę wójta. Powszechną praktyką w małych gminach jest brak zastępcy ( nie miałby co robić) a nieformalnie taką funkcję pełni sekretarz. Niektóre izby obrachunkowe wskazują, że powołanie zastępcy jest obowiązkiem wójta. Ale jest to taki obowiązek do wypełnienia jakich wiele ma wójt ale czapka z głowy mu nie spadnie jak tego nie wykona (nie ma sankcji). Nic nie stoi na przeszkodzie aby dzielić formalnie  funkcję sekretarza i zastępcy wójta ( po np. pół etatu). Jak się rozglądniesz po okolicy to nie wskażesz podobnej gminy jak nasza gdzie jest zastępca wójta. Do tej pory było dobrze i nikt nigdy nie wskazywał na problem w tej mierze. Tym diabelskim szczegółem jest fakt,  że p.Kosiński  nieuchronnie idzie ku emeryturze a może już ma prawa emerytalne i awans na zastępcę jest niczym innym jak wynagrodzeniem finansowym za wieloletnią lojalność, taki kopniak  na odchodne oczywiście za nasze pieniądze. Stać nas. Z drugiej strony słyszymy głosy wójta , że finansowo następują trudne czasy, trzeba wziąć kredyt na samochód strażacki, że musimy dokładać do szkół, nie stać nas na monitoring szkoły, na podwyżki dla pracowników (tego drugiego sortu), na oświetlenie ulic a tu masz. Oczywiście zapytam wójta o  powody merytoryczne i faktyczne powołania zastępcy wójta. Będzie musiał coś szybko wymyślić ale ma wprawę. Wielu uwierzy.

cisza

No i cóż? Jak widać...nam znowu jest wszystko jedno...nic to nas nie obchodzi...Mamy to na co zasługujemy.

Trzeba będzie zainteresować

Trzeba będzie zainteresować media: UWAGA, INTERWENCJA, itp. Cuda dzieją się w naszej gminie. Zieliński przegina na maksa.

Każdej władzy trzeba patrzeć

Każdej władzy trzeba patrzeć na ręce... Bo niestety władza demoralizuje ludzi i rozleniwia. A Ci którzy na początku swoich karier chcieli dbać o dobro społeczeństwa zaczynają dbać tylko o dobro swoje i swoich rodzin/popleczników itd... Ale najczęściej nie widzą tej zmiany w sobie. Za to mają wrażenie, że wciąż poświęcają się dla innych, a ciemny lud tego nie docenia...

Podsumowując - redaktorzy jasno napisali, że żadnej afery nie robią, tylko informują społeczeństwo. Nikt nie mówił o żadnym przegięciu wójta. Ale dobrze jest wiedzieć, co dzieje się w gminie. Ja jako mieszkaniec, chcę znać i pozytywne i negatywne dokonania władzy lokalnej, regionalnej, krajowej. I cieszę się, jak dostaję taką wiedzę. Każda władza sama sobie wystawia tylko laurki "dokonaliśmy tego, dokonaliśmy tamtego..." A porażkami nikt sam się nie pochwali. Dlatego media dla równowagi muszą informować nas o tych mniej chlubnych wydarzeniach. A każdy sam wyciągnie sobie wnioski, czego było w dokonaniach danej władzy więcej sukcesów czy porażek.

I co z tego, że wyciągamy

I co z tego, że wyciągamy wnioski? I tak to nie wiele zmienia. Jedynie będzie dręczyć ta świadomość tego, że ktoś przegina czyimś kosztem .... kosztem nas podatników. Niestety wpływ zwykłych Kowalskich na władzę i rządy jest znikomy. Tylko w jednej sprawie zwykły obywatel ma głos i ktoś bierze to pod uwagę: w y b o r y. Najpierw dajesz tylko swój podpis na liście kandydata, potem stawiasz krzyżyk przy nazwisku na karcie do głosowania, a potem już tylko dajesz swoje ciężko zarobione pieniądze w formie podatku. A w zamian możesz o coś prosić. Może Ci się uda... Wtedy Twój głos jest już niemile słyszany, ani widziany. Moje wnioski są akurat takie...

Ja jednak myślę, że jest

Ja jednak myślę, że jest trochę inaczej. Wszystko rzeczywiście dzieje się w prawie i w granicach prawa. Każdy zarządca, jeśli przepis pozwala, ma prawo dobrać sobie współpracownika jak chce i kogo chce. Właśnie chodzi tu o to chcenie i jego wiedzę. Wie, że nikt nie podskoczy, nikt nie zagrozi, że wszyscy na milcząco lub szepcząc zniosą kolejny wątpliwy ruch. Strachy na lachy z tymi "Tefałenami i Interwencjami". Tamci też dobrze znają ten mechanizm. Po prostu - wiedza ma ogromne znaczenie: wie z kim ma do czynienia. W perspektywie kolejna, tym razem ostatnia - kadencyjka bez mrugnięcia okiem. Nadal w duecie. I kto jest w stanie ten stan rzeczy zatrzymać? Otóż - nikt. Na tym polega wiedza i jej ranga. Reszta jest ciszą i milczeniem. Pozdrawiam.

Akurat wydarzenie to nie

Akurat wydarzenie to nie wiele wplywa na rozwoj gminy i jakiekolwiek zmiany. Na pewno wzmacnia pozycje i bezpieczenstwo gospodarza gminy ktory przyrosl emerytalnie do stolka , a zostaje jego czlowiek ktory przywykl do podporzadkowania sie czyli jest to osoba wygodna. Dzisiaj to tylko cud moze dokonac jakichkolwiek zmian rozwojowych gminy Dubeninki. Moze jakies tajemnicze objawienie czego bardzo zyczylbym by cos tam drgnelo , by nie ubywalo mieszkancow tylko przybywalo z mozliwoscia podejmowania pracy w roznych dziedzinach nie tylko zastepcy wojta , by tworzyly sie perspektywy mieszkaniowe i gospodarcze.
Moze warto byloby stawiac na ludzi mlodych zanim kompletnie z tamtad wyemigruja. To ludzie mlodzi zawsze byli gotowi do walki o niepodleglosc i pomyslowosc rozwojowa.