I Sesja Rady Gminy Dubeninki w dniu 23.11.2018

Dziś odbyło się posiedzenie I sesji naszej rady gminy. Wybrano nowego (starego) przewodniczącego rady gminy - p. Rudziewicz, kontr kandydatką była p. Wierzchowska, zastępcą została p. Stypułkowska.  Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został p. Bielicki, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska-p. Kracaj, Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego - p.Kibitlewska, Komisji Skarg, Wniosków i Zażaleń - p. Zackiewicz.

Skład Komisji Rewizyjnej -

Kibitlewska

Kramkowski

Czyżyk

Walicki

 Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Stępin

Stypułkowska

Bielicki

Czyżyk

Zackiewicz

Żylińska

 

 Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego

Stypułkowska

Kramkowski

Stępin

Ołów

Wierzchowska

Żylińska

 

 Komisji Skarg, Wniosków i Zażaleń 

Ołów

Wierzchowska

Borkowski

Kracaj

W trakcie obrad wprowadzono punkt ustalenie wynagrodzenia  wójta. Radny Bielicki zgłosił wniosek o pozostawienie wynagrodzenia bez zmian czyli na poziomie 10180 brutto, radny Kardel zgłosił wniosek aby obniżyć  wynagrodzenie zasadnicze do 4000, dodatek funkcyjny do 1000, dodatek specjalny do 2000 zł argumentując to ilością mieszkańców w porównaniu do innych gmin, to że jesteśmy biedną gminą, ilością spraw prowadzonych w gminie spraw a także zachowaniem proporcji pomiędzy dochodami mieszkańców a wójtem. Radny Bielicki ripostował,że takie wynagrodzenie to jakie to pieniądze dla wójta, wielu pracowników w Gołdapi na marnych stanowiskach otrzymuje w granicach 4000 zł, krótko mówiąc te pieniądze większe  wójtowi po prostu się należą. Wójt w temacie stwierdził, że praca wójta często trwa 24 godziny na dobę, w nocy można spotkać go na drogach, propozycja obniżki wynagrodzenia odbiera jako poniżenie, deptanie go i ma ochotę wyjść z sali. Było widać, że wójt był wyraźnie  wściekły. Na nic zdały się twierdzenia radnego Kardela, że nie jest to jego wymysł a przekazał opinie mieszkańców. W pierwszej  fazie głosowań nie ustalono wynagrodzenia wójta - równa ilość głosów. Następnie   ponowne głosowano (reasumpcja) i ostatecznie pozostawiono wynagrodzenia bez zmian. W pierwszym głosowaniu dwa głosy wstrzymujące się ( o ile dobrze pamiętam)  wykluczyło  obniżkę wynagrodzenia. Wszelkie głosowania odbywały się za pomocą maszynek do głosowania, wyniki były wyświetlane, niektórzy radni pokrzykiwali, że jeszcze ktoś tam nie nacisnął przycisku. Dla jasności jak ktoś nie chce brać udziału w głosowaniu, nie musi głosować. Była także kamera transmitująca obrady na żywo, jak to wyglądało nie wiem, ja byłem na sali jako mieszkaniec i jako tzw. redaktor, czego kilkoro sołtysom strasznie to się nie podobało a już szczególnie jednemu sołtysowi. No tutaj to akurat laurkę wystawił sobie a ja się cieszę bo podobno jak nie masz wrogów to nic nie znaczysz. Co do samych obrad , wyników głosowań. Tutaj sprawy zostały postawione przez wójta i jego radnych ,, na sztywno", musiała obowiązywać jedyna słusznie linia. Niektórzy radni wójtowi ponad reprezentowanie mieszkańców przedłożyli  prywatę czyli  nic nowego.  Strona opozycyjna może oczekiwała czegoś ,,nieoczekiwanego" ale matematyka jest jaka jest. W sumie pozycja wyjściowa nie jest zła. Należy stąpać po ziemi, trzymać się konkretnych propozycji i argumentów. Dzisiaj niepotrzebną absolutnie nerwowość wprowadził wójt czując się deptanym i poniżanym. Przecież to rada ustala wynagrodzenie i inne uchwały w przyszłości i z tym trzeba żyć. Jaka będzie historia obecnej rady? Ciekawa -  ale napiszą ja tylko radni opozycyjni o ile będą cierpliwi i konsekwentni. 

 

Komentarze

czy to komedia?

Jak czytamy same tuzy!!!
Żal to czytać i śledzić. A już szczytem wszystkiego jak ten dzielny pan Bielicki walczył jak tygrys o utrzymanie tych marnych 10 tys dla swojego guru. Panie Bielicki! Czy pan wie za jakie pieniądze ludzie po studiach dziennych podejmują dziś pracę, albo inni za ile pracują przez całe życie zawodowe? Często wykonują znacznie większą i odpowiedzialniejszą pracę niż ten wójt! Co on tam na tych drogach nocą robi to nie wiem, może wygrywa kolejne wybory...Wspomniani ludzie pracują za jedną trzecią wójtowego uposażenia. A niech pan przejrzy tak dla przykładu choćby listy płac urzędników w Dubeninkach. Sami jesteśmy ciekawi jak to wygląda!!! A oburzenie wójta, to jego deptanie i jego krzywda...to - to jakaś komedia, brak klasy...Chciał wyjść? Niechby wyszedł! Wychodzi prawdziwe oblicze i ideowość sprawowania urzędu.
Z tego co wiem, bo oglądałem na żywo sesję w Starostwie - to starosta w Gołdapi będzie miał takie samo uposażenie jak nasz wójt. A proszę jednak porównać obszar działania i ilość mieszkańców.

moja uwaga

Jeszcze ja dodam swoją porcję spostrzeżeń. Jakość transmisji naszej sesji jest wizytówką tej gminy i pana wójta. Tego po prostu nie dało się oglądać. Jak za króla ćwieczka, jak ta cała nasza zapyziała gmina. Taki znak czasu...
Poza tym BRAWO MŁODZI! Może dzięki Wam jest nadzieja i u nas na Odrodzenie. Panie Kardel! Jest Pan prawdziwym Radnym, odważnym człowiekiem! Takim rodzynkiem wśród niewielu w drożdżówce. Chylę czoła! Nie każdy ma odwagę publicznie wyrazić nie tylko swoje myśli, ale swoich wyborców. Pan jest świadomy po co tam jest i kogo reprezentuje. Wiedząc na dokładkę, jakie wzbudzi poruszenie wśród klakierów, a samego zainteresowanego może doprowadzić do histerii...reakcja była bezcenna... żałosna i zabawna, więcej w kanonie komedii...Przyciśnięty do muru w sensie przenośnym wił się i wymyślał, odkrył całą swoją naturę. Wielki szacun Panie Kardel!. Trzeba umieć stanąć w prawdzie, choćby nie była wygodna carowi! Pan umie i za to Panu dziękuję.
A dla pana wójta zawsze jest rozwiązanie, jeśli chciał wyjść... może śmiało zrezygnować i wrócić do zawodu wyuczonego. Pewnie zarobiłby więcej w zawodzie weterynarza (tak dobrze jak wg Pana Bilickiego wszyscy u nas garną kasę), a zapewne jako człowiek pasjonat... wertował kartki nowości weterynaryjnych i chyba nie stracił kontaktu z zawodem...

Do widz

Gmina ma internet przewodowy oferowany przez Orange (chyba się nie mylę). Jego przepustowość jak i jakość łączy od samego początku pozostawiała bardzo dużo do życzenia. Niestety nikomu to nie przeszkadzało i dalej nie przeszkadza. Stosunek wójta i przewodniczącego rady do nowych technologii jest powszechnie znany i nie potrzebuje komentarzy. Tak mizerny stan internetu pewnie jest na rękę naszej władzy bo można wyeliminować przekaz on line i zamieścić go na BIP-e w późniejszym terminie. Ustawa nie zakreśla tego terminu, i może on być dość dowolnie ustalany. RG

Wynagrodzenie wójta c. d.

Po zaprzysiężeniu Trzaskowskiego na prezydenta, Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia prezydenta m. st. Warszawy, które będzie wynosić 12,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. (źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rafal-trzaskowski-zarobki-prez...)

Nasuwa się pytanie - czy nasz wójt zarabia za dużo? Czy też prezydent Warszawy za mało? Chyba każdy może sobie na nie odpowiedzieć. Ja nigdy nie byłem za drastycznym obniżeniem wynagrodzenia wójta. Natomiast zawsze optowałem za większą kontrolą i przejrzystością jego poczynań. I dlatego uważam, że za samo wyznaczenie na przewodniczącego najważniejszej komisji, Komisji Rewizyjnej, radnego Bielickiego, wójtowi należałoby znacząco obniżyć wynagrodzenie. Powierzenie wszystkich najważniejszych stanowisk w radzie gminy swoim ludziom nie zwiastuje zmian na lepsze w stylu rządzenia. 

Postawa radnych, nienależących do KWW RZ, była dla mnie wielkim, nieprzyjemnym zaskoczeniem. I do dzisiaj nie potrafię znaleźć uzasadnienia czy wytłumaczenia dla takiego zachowania. Może mnie ktoś z szanownych nowych radnych oświeci? Nie chcę szczegółowo tego opisywać bo bym musiał użyć dość mocnych określeń. Przecież wszyscy z was wiedzieli jaki jest styl rządów wójta, jakie są wyniki wyborów i kto rozdaje karty. Nikt was chyba nie zmuszał do startu w wyborach. Przed wami pięcioletnia kadencja i choć z obawą patrzę w przyszłość, to życzę wam "ogarnięcia się", pozbierania się i konsekwentnego działania dla dobra naszych mieszkańców. RG

biedny ten nasz wójt, na

biedny ten nasz wójt, na sesjach go poniewierają i depczą, pracuje po nocach a wopki potrafili go porwać wywieść do lasu i chcieli go zastrzelić

Nie wiem nawet czy te 10 tys

Nie wiem nawet czy te 10 tys jest w stanie zadośćuczynić tej strasznej traumy z porwania do lasu. Pomyślcie więc tylko jakie są nasze sądy, że wierzą w "babcie, wilki i Czerwone kapturki" ?

Sposób nie tylko na traumę

Traumy można się pozbyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. pielgrzymka do Watykanu bezpośrednio przed wyborami, która jak widać przyniosła nadspodziewany efekt. Swoją drogą to stolica apostolska ma szczęście do drzew z naszego regionu. Wcześniej był świerk a teraz pojechał "Klon".

***

Super, Olo! Celniej nie można, szacun! Naprawdę moje uznanie. Samo sedno.

papieska choinka

a pozostając w temacie drzew: rok temu lasy i biskup ełcki wysłali do Watykanu choinkę; w tym roku pojawiła się tablica pamiątkowa ku czci (teoretycznie papieża) z imienia i nazwiska wymienionych: nadleśniczego, starosty i dyrektora parku... Takie cuda przed wyborami się działy....(ale wójt jakoś się na tablicę nie załapał... to też musi sobie pensją wynagrodzić...;)

spostrzeżenia

A tu już cisza, jak makiem zasiał...
Jest już do obejrzenia filmik na bip dubeninki ze sławetnej sesji. Jakość niezła, tylko głos marny. Polecam obejrzenie. Najpiękniejsze jednak jest to jak ten nasz "najmilejszy" poczuł się upokorzony, wije się, broni przed obniżką pensji, wymienia zasługi, straszy wyjściem. Przeżył może 50 kontroli, jak za wszystko odpowiada - za 18 mln budżetu, jak piastuje 3 stanowiska w jednym???!!! Prawdziwy wódz, niezastąpiony, człowiek idei i wielu zdolności. Nie ma zastępcy, kierownika(?) USC. (Ja pytam tak w nawiasie: jaka jest odpowiedzialność włodarza za cokolwiek, który w Polsce odpowiedział, nawet gdy miasto doprowadził do bankructwa?) Nasz wszystkie zasługi przypisuje sobie, jakby nie było tam pracowników,. Najsmutniejsze jest jednak to, że wśród radnych z tego wianuszka entuzjastów widać też cywilizowane twarze.Czy się nie wstydzą iść w marszu przeszłości? Uśmiechają się do kolegów, ale te miny wcale mają nietęgie. To na razie początek, widzimy jak głosują, jak się zachowują, kto i jak zabiera głos...Będziemy się im przyglądać. Najcenniejsze jednak to kogo wybrano na kolejną kadencję jako przewodniczącego Rady - tak nawiasem mówiąc - to nie ma już tam gramotniejszych? Widać - się sprawdził! Kogo też obsadzono w roli szefa komisji rewizyjnej...tęga głowa!

Na stronie naszego urzędu

Na stronie naszego urzędu jest dostępny wykaz imienny głosowań w trakcie obrad ostatniej rady gminy, Wnioski każdy może  sam wysnuć.  Jak widać opozycji jak i nowym ,,rządowym" brakuje obycia, konsekwencji, było także  trochę chaosu. Może nie będzie źle. Może p. Ołów, Stępin, Kibitlewska przejrzą na oczy chyba, że towarzystwo  Bielickiego, Kramkowskiego, Kracaja , Stypułkowskiej, Rudziewicza  to ich świat.

Nuda,w koło piszecie o tym

Nuda,w koło piszecie o tym samym. Chyba czas świetności tej strony minął.

Pan obserwator czeka na

Pan obserwator czeka na iluminacje, na fajerwerki w tutejszej polityce? Nie rozumiem. To nie jest portal rozrywkowy, tylko informacyjny i publicystyczny. Ludzie mówią to, o czym myślą w oparciu o fakty. Fakty są jakie są i nikt tu prochu nie wymyśli...Nawet klon był, ale ścięto...To było tak mocne, że każdego innego by zmiotło. Wydawało się, że już jest powalony, ale niestety...i tłumaczenie pogrążyłoby każdego, ale tu nie wystarczyło! Nie pamiętam nawet kogo wysłano na badania psychiatryczne, ale chyba nie tego co należało...
Przez niemal 30 lat nic się nie działo i nadal tak jest dzięki tym, którym ten stan rzeczy odpowiada. Stagnacja i bieżące zarządzanie, nic więcej. Chcecie nudy? Macie nudę! Nie wystarczy czekać i utyskiwać, nikt za mieszkańców pracy nie wykona. Była szansa, nowe twarze...i co? Ano nic! I o czym tu mówić?

I mamy sedno,widz

I mamy sedno,widz skomenotowal podpowiednio do sytuacji.Wesolych Swiat dla redakcji,oby tak dalej.Zycze wytrwałości