Wiem, czym oddycham

Zdobądź czujnik jakości powietrza dla swojej miejscowości

 

Fundacja Aviva zaprasza do udziału w antysmogowej kampanii społeczno-edukacyjnej "Wiem, czym oddycham", w ramach której zamontuje 150 zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w Polsce. Do 10 grudnia społecznicy moga głosować na lokalizacje, w których zostaną zamontowane urządzenia.

Inicjatywa "Wiem, czym oddycham", która wystartowała 14 listopada br. - w Światowym Dniu Czystego Powietrza - ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej jakości powietrza w Polsce, problemu smogu oraz możliwości przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na nasze zdrowie i życie.

Główną częścią akcji jest konkurs skierowany do lokalnych społeczności. W jego ramach Fundacja Aviva nieodpłatnie udostępni 150 zewnętrznych czujników monitorujących jakość powietrza w całej Polsce. Urządzenia działające w sieci Airly "na żywo" przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń w atmosferze, które można śledzić na komputerze lub smartfonie.

Każdy głos jest ważny

Od 14 listopada do 10 grudnia na stronie www.wiemczymoddycham.pl szkoły, przedszkola, gminy, świetlice, organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe, parafie, a także poszczególni mieszkańcy mogą zgłaszać miejsce, w których ma zostać umieszczony zewnętrzny czujnik.

Jednocześnie rozpoczyna się głosowanie internetowe, które też potrwa do 10 grudnia. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów. Dodatkowo, Fundacja Aviva wskaże kolejne 50 lokalizacji z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

Na stronie www.wiemczymoddycham.pl, poza formularzem konkursowym, zainteresowane osoby znajdą również materiały edukacyjne oraz poradnikowe dotyczące zjawiska smogu i praktycznych sposobów przeciwdziałania jego szkodliwemu wpływowi na zdrowie.

Więcej informacji:
Karolina Kanar-Kossobudzka, Fundacja Aviva, tel. +48 606 356 742; e-mail: wiemczymoddycham@aviva.pl

Informacja wysłana z bazy organizacji pozarządowych bazy.ngo.pl na zlecenie Fundacji Aviva do: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Suwalszczyny i Mazur Garbatych "Horyzont", Wiżajny. Jeśli nie chcą Państwo w przyszłości otrzymywać takich informacji, prosimy nas o tym poinformować w mailu zwrotnym.

Wszyscy zakładamy, że jakość powietrza w naszej okolicy jest dobra lub doskonała. Napewno? Oczywiście jest lepsza niż jakość  powietrza w dużych ośrodkach miejskich. Ale jak jest naprawdę tego nie wiemy bo nie ma zainstalowanej odpowiedniej aparatury pomiarowej. Teraz, po przez Fundację Aviva, rysuje się taka możliwość. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, NGO, szkoły, GCK do udziału w konkursie. Rezultatem Waszego udziału może być czujnik w Dubeninkach lub w Żytkiejmach. RG