MEN przygotowuje nauczycieli na naukę zdalną. Możliwe przesunięcie zakończenia roku szkolnego

Nie wiadomo, jak długo jeszcze szkoły pozostaną zamknięte. Pewne jest, że resort edukacji przygotowuje rozwiązania, które zakładają, że nauka zdalna będzie obowiązywać przez cały semestr - informuje "Gazeta Wyborcza".

Nie wszyscy nauczyciele mają warunki, aby prowadzić dla swoich uczniów nauczanie zdalne. Co prawda MEN jedynie zachęca do tego sposobu działania, ale, jak pisze "GW", wkrótce ma to już być obowiązek.- Nauczyciel powinien przygotować pracę zdalną w błyskawicznym tempie, zobaczyć, jakie są narzędzia, i stopniowo wdrażać się tak, aby za kilka dni mógł już systematycznie realizować podstawę programową i rozpocząć normalną pracę z uczniem - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski na antenie Radia Białystok. Zapowiadał on również nowe rozporządzenie MEN, które ureguluje kwestie nauki zdalnej. Do tego momentu nie powinno się wystawiać ocen. 25 marca, gdy przedłużone zostanie zamknięcie placówek edukacyjnych, najpewniej rozpocznie się zatem pełnoprawne nauczanie zdalne, z wystawianiem ocen oraz sprawdzianami. Do piątku dyrektorzy szkół mają przygotować na to swoich pracowników - m.in. ocenić, czy mają kontakt z uczniami przez internet oraz przygotować narzędzia do ich oceniania. Konieczne będzie również ustalenie szczegółowego planu zajęć, co wskazuje, że resort zakłada zamknięcie szkół nawet do końca tego semestru.Co zatem z egzaminami na koniec szkoły? Egzamin ósmoklasisty w tym roku zaplanowano na 21 kwietnia, z kolei pierwsze matury - na 4 maja. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi "Wyborczej", że jeśli kwarantanna potrwa dłużej, niż do Wielkanocy (12 kwietnia), egzamin kończący podstawówkę będzie musiał odbyć się po maturach. To z kolei stawia pod znakiem zapytania datę zakończenia roku szkolnego. Konsekwencją może być przesunięcie wakacji, a następnie rekrutacji do szkół. Szef CKE mówił dziś rano na antenie TVN24, że wszystko zależy od dalszej kwarantanny. Kluczowe jest to, aby egzaminy maturalne oraz egzaminy ósmoklasisty nie odbyły się w jednym terminie. - Jednym z powodów jest to, że część egzaminatorów maturalnych ocenia też egzaminy ósmoklasisty. Po drugie, w komisjach podczas egzaminów zawsze musi być ktoś z innej placówki. Niektóre zespoły szkół są na tyle małe, że może nie być takiej możliwości - mówił dr Marcin Smolik. Jak dodał, na ten moment egzaminy nie są zagrożone, a kluczowym terminem do podjęcia dalszych decyzji pozostają święta wielkanocne.

 

Komentarze

nauka w czasach zarazy

Poniżej przedstawiam pytania  w związku z sugestiami rodziców. Te i inne miały   być wysłane do MEN ale dziś minister MEN  na większość odpowiedział, więc pozostały tylko  te do naszej szkoły. Szanowna Pani Dyrektor. Redakcja  Nasze Dubeninki zwraca się z wnioskiem o udzielenie informacji a mianowicie  w jaki sposób realizowane jest zdalne nauczanie w Pani jednostce?  Czy nauczyciele prowadza lekcje online czy tylko zadają tematy do pracy własnej ucznia? W jaki sposób i w jakim stopniu nadzoruje Pani taki sposób prowadzenia zajęć? Czy nauczyciele korzystają w pracy zdalnej ze sprzętu szkolnego czy prywatnego?