Marian Piotr Rawinis

Marian Piotr Rawinis (M. P. Rawinis, ur. 7 grudnia 1953 w Popiołach, gmina Budry) – polski pisarz i dziennikarz. Autor cyklu historyczno-obyczajowego Saga rodu z Lipowej.

W 1973 ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Edukację kontynuował w Studium Bibliotekarskim w Jarocinie, a następnie na Uniwersytecie Śląskim. Od 1975 mieszkał w Częstochowie, gdzie pracował w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, m.in. jako specjalista do spraw zbiorów specjalnych.

Działał w opozycji demokratycznej, współpracował z prasą podziemną. W marcu 1982 został internowany i skazany przez sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego w Katowicach na 4 lata pozbawienia wolności i 2 lata pozbawienia praw publicznych za działalność dziennikarską. Spędził w więzieniu ponad rok, przede wszystkim w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, skąd wyszedł na mocy ułaskawienia Rady Państwa. W 1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego Regionu Częstochowskiego "Solidarności".

Był współzałożycielem pierwszej niezależnej gazety w regionie częstochowskim: Dziennik Częstochowski 24 Godziny oraz jej redaktorem naczelnym do 1992. Następnie, w latach 1993-2003, pracował w PAP jako częstochowski korespondent. Współpracował także z TVP Katowice. Publikował w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polskim i innych periodykach.

W 1996 został redaktorem naczelnym częstochowskiego pisma kulturalnego "Aleje 3". Odszedł z tego stanowiska w 1997, ale w 2004 objął je ponownie. W 2006 został odznaczony Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury. Nosi również tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, przyznany przez ministra kultury w 2000. W 2010 odszedł ze stanowiska redaktora pisma "Aleje 3", aby poświęcić się całkowicie pisarstwu. Wyprowadził się wraz z żoną z Częstochowy na Suwalszczyznę, gdzie zamieszkał w Pobłędziu.

Odszedł nagle w dniu 31.01.2021 roku.