Kilka informacji o Świętach Wielkanocnych

Wielkanoc to drugie po Bożym Narodzeniu najważniejsze święta w kalendarzu chrześcijan, którzy w tym wiosennym, radosnym czasie wspominają Zmartwychwstanie Chrystusa. Według historycznych źródeł tradycja ta uznawana jest za jeden z najstarszych obrządków związanych z religią chrześcijańską, choć jej korzenie wywodzą się w dużej mierze z tradycji żydowskiej Paschy, a także świąt pogańskich związanych z powitaniem wiosny.

Z judaizmem wiąże się również początkowa data ustalona dla Wielkiej nocy, która przypadała dokładnie na czas Paschy. Jednak przedstawiciele Kościoła na soborze nicejskim, który miał miejsce w 325 r. ustalili nowe kryteria wyboru dnia, w którym odbywają się obchody. Od tamtej pory najważniejsze chrześcijańskie święto wyznaczane jest na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a dokładniej pomiędzy 21 marca i 25 kwietnia.

Tradycja w Polsce

Mimo, że Wielkanoc ściśle łączy się duchowością i religią, święta te obchodzone są nie tylko przez katolików. W Polsce obowiązują wówczas dni wolne od pracy, a wiele osób chętnie korzysta z tradycji ludowych związanych z przygotowaniami i celebracją wiosennej uroczystości. Przed Wielkanocą Polacy zwykle robią wielkie świąteczne i wiosenne porządki, które pozwalają symbolicznie przegnać zimę i kojarzącą się z nią negatywną energię – według dawnych wierzeń – wszelkie zło, choroby i smutki.

To także czas malowania pisanek oraz ozdabiania domów świątecznymi dekoracjami – na świątecznych stołach często pojawiają się: rzeżucha z barankiem oraz typowo wiosenne kwiaty, jak np. żonkile ozdobione gałązkami bazi. W wielkanocną niedzielę natomiast członkowie rodzin spotykają się na wspólnym uroczystym śniadaniu, podczas którego dzielą się jajkami, składają sobie życzenia i kosztują świątecznych potraw. Na stole nie może wówczas zabraknąć: żuru lub białego barszczu, pasztetów, wędlin, białej kiełbasy, chrzanu, bab wielkanocnych, mazurków oraz paschy.

Następny dzień poświęcony jest znanemu ludowemu obrzędowi. Mowa oczywiście o oblewaniu się wodą w wielkanocny poniedziałek, czyli o śmigusie-dyngusie. RG

Źródło: Newsweek