Gwiazdy spadną nad Dubeninkami

Noc z 12 na 13 sierpnia warto spędzić poza miastem. To bowiem wtedy nad naszymi gł spadnie rój Perseidów. Niebo rozświetli około 150 spadających gwiazd na godzinę, które będą poruszać się z prędkością nawet 60 km na sekundę. Gdzie najlepiej obserwować to niecodzienne zjawisko?

Chociaż deszcz meteorów można oglądać co roku, tych, które spadną za kilka dni, będzie wyjątkowo dużo. W nocy z 12 na 13 sierpnia niebo rozświetli nawet 150 spadających gwiazd na godzinę, czyli dwukrotnie więcej niż można dostrzec zazwyczaj. Ostatni raz podobne zjawisko miało miejsce 7 lat temu.

Chcąc dostrzec jak najwięcej spadających gwiazd warto wyjechać poza miasto. Wiele zależy też od bezchmurnej pogody oraz od miejsca obserwacji. Oglądając Perseidy warto przede wszystkim skupić się na północno-wschodnim horyzoncie. Już po kilkunastu minutach patrzenia w niebo nawet niedoświadczone oko dostrzeże pierwsze meteory.

Jednym z bardziej dogodnych miejsc na obserwowanie Perseidów jest połnocno-wschodnia Polska. Jej urozmaicone ukształtowanie terenu, w tym liczne wały morenowe, znacznie ułatwią obserwację całego horyzontu. Najwięcej gwiazd będzie można zobaczyć wyjeżdżając poza miasto, gdzie nie będą przeszkadzać światła.

Spadające Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny z komety pędzą w stronę Ziemi nawet 60 kilometrów na sekundę i ulegają spaleniu w momencie zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.